May 28, 2024

Alien Species in Kraków

W ramach projektu "Alien Species in Kraków" poszukiwaliśmy za pomocą nietypowego środka jakim jest aplikacja "Google Earth", a dokładniej wykorzystując G street View. Pozwolił on na identyfikacje obcych gatunków za pomocą komutera.
Głównym celem projektu jest identyfikacja gatunków inwazyjnych na terenie Krakowa za pomocą GEV, a następnie odwiedzenie tych samych miejsc w rzeczywistości aby potwierdzić prawdziwość zidentyfikowanych okazów.

Podczas prac kameralnych wykonałem obserwacje na następujących ulicach oraz zaobserwowałem inwazyjne gatunki:

  1. Centralna
    *Orzech włoski

  2. Narciarska
  3. Klon jesionolistny
  4. Orzech włoski
  5. Orzech włoski
  6. Nawłoć sp.
  7. Sumak octowiec
  8. Winobluszcz pięciolistny
  9. Robinia akacjowa
  10. Kwiatów Polskich
  11. Orzech włoski
  12. Galicyjska
  13. Robinia akacjowa
  14. Robinia akacjowa
  15. Robinia akacjowa
  16. Nawłoć sp.

W dniu 21.05 oraz 28.05 na podanych ulicach przeprowadziłem wizję terenową w celu odnalezienia gatunków zaobserwowanych przy użyciu GSV. Podczas wizji terenowej udało się potwierdzić występowanie gatunków:

  1. Centralna
  2. Orzech włoski TAK
  3. Narciarska
  4. Klon jesionolistny TAK
  5. Orzech włoski TAK
  6. Orzech włoski NIE
  7. Nawłoć sp. TAK
  8. Sumak octowiec NIE
  9. Winobluszcz pięciolistny TAK
  10. Robinia akacjowa NIE
  11. Kwiatów Polskich
  12. Orzech włoski TAK
  13. Galicyjska
  14. Robinia akacjowa NIE
  15. Robinia akacjowa NIE
  16. Robinia akacjowa TAK
  17. Nawłoć sp. TAK

Wyniki sprawdzenia inwentaryzacji wybranych przeze mnie ulic w GSV nie wygląda najlepiej. Wynika to z dat zdjęć ulic udostępnianych przez GSV które bardzo często nie są aktualne, sięgając nawet do kilku lat wstecz. Co więcej, powyższe ulice zlokalizowane są w dzielnicy Czyżyny, która przez ostatnie lata gwałtownie się rozwija. Z tego względu np. przy ulicy Galicyjskiej, miejsce na których w GSV zlokalizowałem robinie oraz nawłocie, jest obecnie parkingiem dużej sieci sklepów. Ostatnie robinie najdalej na południe w większości wycięto pozostawiając jedną niewielką, a reszta z nich odrasta z pnia. Co więcej z kamery GSV dokładnie widać tylko i wyłącznie najbliższe kilka metrów do samochodu, więc wiele gatunków może zostać błędnie zidentyfikowana, zwłaszcza gdy zdjęcia wykonane zostały poza sezonem wegetacyjnym (Narciarska, robinia akacjowa). Podczas wizji terenowej, zlokalizowałem kilka innych osobników, wcześniej niewidocznych na GSV, je również podłączyłem pod obserwacje dla tego wpisu w dzienniku

Kliku obserwacji z 21.05 nie jestem wstanie podłączyć do wpisu w dzienniku gdyż są zbyt daleko i inaturalist nie pozwala mi scrollować tak daleko (150 obserwacji dalej), więc są one tylko na moim profilu.

Posted on May 28, 2024 04:48 PM by filip_kawa filip_kawa | 10 observations | 0 comments | Leave a comment

Archives